Miután múlt héten fogalmazás órán az e-mailről és annak megírásáról tanultunk, tettünk egy kitérőt a következő óra keretein belül, hogy megtudjuk, hogyan óvhatjuk meg magunkat az internet adta veszélyektől. Ebben segítségünkre volt egy e-learning segédanyag NetGuru néven, a Vodafone Magyarország Alapítvány fejlesztésében.
A kurzus bevezetőjeként egy videót néztünk meg, melyben Kovács Zsolti youtuber számolt be arról, milyen veszélyekkel járhat, ha valaki felelőtlenül böngészi a különböző közösségi- és egyéb weboldalakat a készülékéről. Megvitattuk saját szokásainkat, feltártuk hibáinkat, ezután kitöltöttünk a kurzuson belül egy kvízt, hogy jobban elmélyíthessük a tudást, amit a videónak köszönhetően szereztünk.
Nem csak kvízben volt részünk, hanem különböző szituációs szerepekbe bújtunk: történeteket olvastunk, melyek után megbeszéltük, az adott helyzetben hogyan jártunk volna el, majd elolvashattuk, hogyan tett a szituációban Zsolti, a youtuber. A gyerekek több saját példával is alá tudták támasztani a helyes vagy helytelen döntéseket.
Kvízek, játékok, videók és feladatvégzés közben olyan fontos témákat érintettünk, mint a személyes adatok és az adatvédelem, a digitális lábnyom és a „hekkelés”. Megpróbáltunk egy „hekker” fejével gondolkodni.
Elképesztő volt rádöbbenni arra, mennyi mindent teszünk rosszul a hétköznapokban, amikor a telefont, tabletet nyomkodjuk. Szerencsére megoldást is kaptunk arra az esetre, hogyan tudjuk visszafordítani a már elkövetett rossz döntéseinket. Utánajártunk, hogyan tudjuk megnézni a saját készülékünkön, hogy mely alkalmazások milyen adatainkhoz kaptak hozzáférést és hogyan tudjuk visszavonni ezeket az engedélyeket. Rájöttünk továbbá arra is, hogy mennyi jelszavunk van elmentve a böngészőben és ez milyen veszélyekkel járhat.
A gyerekek megfogalmazták, hogy nekik is van tennivalójuk a telefonjukkal, tablettel kapcsolatban, ha hazaérnek és azt mondták, a szüleik figyelmét is felhívják arra, hogy mire kell odafigyelni. Úgy gondolom, az elővigyázatosságra való törekvést rendszeresen hangsúlyozni kell a gyerekekben, hiszen a számtalan előnye mellett sajnos az internet a csalók játszótere is lehet.
Kosztyu Viola
osztályfőnök
>>>KÉPEK<<<