Az adventi idő az év legszebb időszaka. Mindannyian várakozunk és készülődünk a Kisjézus születésére. Iskolánk nagyon fontosnak tartja, hogy a német nemzetiségi tanórákon és a népismeret órákon a szókincs bővítése mellett őseink hagyományait is átadjuk a gyerekeknek. Ezért erről az időszakról részletesen tanultunk.
Először is megismertük az első adventi koszorú és adventi kalendárium történetét. Majd a régmúlthoz hasonlóan a tanulók megrajzolhatták és elkészíthették a saját adventi koszorújukat és a kalendáriumukat.
December elején erőt és bátorságot merítettünk egy fiatal lány, Szent Barbara hitéből, kitartásából. Emléke képpen cseresznyeágat tettünk vázába, s vártuk, hogy rügyezzen, majd kivirágozzon. A kíváncsi lányok még fiú nevet is adhattak a vesszőknek, s amelyik először bont virágot, az lesz a leendő férj neve.
December 6–án Szent Miklós éltútjából megtanultuk, hogyan tudunk mi magunk is örömöt szerezni másoknak. Szent Miklós püspökre emlékezve német versikéket, énekeket tanultunk és adtunk elő.
December 13-án, Luca napján megbeszéltük a naphoz kapcsolódó népszokásokat és hagyományokat. Megtanultuk, hogy ezen a napon a háziasszony nem varrhatott és nem hagyhatta el a házat, nehogy a tyúkok ne tojjanak, illetve a szomszédba tojjanak. Azt is megtudtuk, hogy ha Luca napján pontosan száz szem búzát ültetünk el, amennyi abból karácsonyra kihajt, olyan termés várható a jövő esztendőben.
A magyarországi németek hagyományait ápolva karácsonyfadíszeket és angyalkákat készítettünk dióból, pattogatott kukoricából, krepp papírból. Néhány kisgyermek még otthon is folytatta ezt a tevékenységet, s a kerítésüket is ilyen díszekkel ékesítették fel. Azt is felidéztük, hogy nagyszüleink hogyan adták elő házról-házra járva a betlehemi történetet, a Kisjézus születését.
A téli szünet előtti tanórákat különböző szókincsfejlesztő játékokkal, Faltenheft-, Wunschzettel-, karácsonyi képeslap írásával, újévi köszöntők tanulásával töltjük.
Remélhetőleg, e tanulók felnőtt korukban továbbadják gyermekeiknek az itt tanultakat!
Kohlné Engert Klára
>>>KÉPEK<<<