7728 Somberek, Rákóczi Ferenc utca 21.
06 30 829 6138
siskola@altisk-somberek.edu.hu
X46.0804827 - Y18.6596983

Tisztelt Vendégeink, Tanulóink, kedves Kollégák!

Szeretettel köszöntöm kedves Vendégeinket, a szülőket, kollégáimat és titeket gyerekek ezen a várva várt eseményen, a 2020/21-es tanév tanévzáró ünnepségén!

Kevés olyan jeles nap van egy iskola életében, amelyet azonos lelkesedéssel várnak tanárok, és diákok. A tanévzáró ünnepség biztos, hogy ezek közé tartozik.

Különös élmény tanévet zárni, hiszen alig aludtunk néhányat a szeptemberi első csengőszó óta, és máris azt várjátok, hogy kimondjam végre az elbocsátó szép szavakat. Ez mindjárt így is lesz, csak végezzünk egy rövid számvetést az előttünk álló hosszú vakáció előtt.

Bár ez a tanév sem volt egyszerű sem tanulónak, sem tanárnak, sem a szülőknek, mégis úgy érzem, elégedettek lehetünk, hiszen alapvető céljainkat teljesítettük, eredményes tanévet zártunk.

Idézzük vissza és értékeljük a 2020-2021-es tanévben velünk történteket.

2020. szeptember 1-jén 110 tanulóval nyitottuk meg a tanévet.

Különösen fontos volt ez a nap a 17 kicsi első osztályos számára, akiket szüleik és az 5. osztályos tanulók kísértek át az óvodából. Ma már mindannyian tudnak írni, olvasni, számolni, ismerik az iskola életét.

De a többi évfolyam is felejthetetlen időszakon van túl.

Mikor 2020 nyarán azt gondoltuk, hogy végre elmúlt a koronavírus veszély s eseményekkel teli tanév áll előttünk, szeptember 1-jén életbe lépett az Emberi Erőforrások Minisztere által közzétett és kötelezően betartandó 12 oldalas úgynevezett „Járványügyi Intézkedési terv”. Ez részletesen leírta, hogy milyen óvintézkedéseket kell megtennünk, kik látogathatják az intézményeket, milyen rendezvényeket kell elhalasztanunk, mely szakköröket, foglalkozásokat nem ajánlatos megtartani, hogyan alakítsuk ki a biztonságos iskolai környezetet, mit tegyünk megbetegedés esetén, milyen étkezési szabályokat vezessünk be.

Ennek megfelelően módosítanunk kellett a tanórák, a tízóraiztatás, az ebédeltetés rendjét. Bevezettünk néhány megelőző intézkedést is: gondolok itt a folyosókon szükséges maszkviselésre, a távolságtartásra, az osztályok elkülönítésére.

Ahogy az idő haladt előre és a betegek száma növekedett, a fent említett intézkedési terv egyre szigorúbb lett. Kötelezővé vált a testhőmérsékletmérés.

A média csak arról írt, hogy hány óvodában, iskolában kellett digitális oktatást bevezetni. Ez a veszély egészen 2021. március 4-ig elkerülte iskolánkat. De az Operatív törzs a járványügyi adatok növekedése miatt 2021. 03. 08-2021. 04. 07-ig digitális oktatást rendelt el minden iskolában. Néhány óra leforgása alatt ismét megváltozott az életünk, csendessé vált az iskola, üresek lettek az osztálytermek.

A tavalyi digitális oktatástól eltérően az idén már jobban fel tudtunk készülni. Minden tanuló sombisulis e-mail címet kapott, valamint gyakoroltuk a KRÉTA DKT rendszer használatát is. Március 5-én elkészítettük és kihirdettük a digitális oktatás alatt érvényes órarendet, mindenki hazavitte a felszerelését és vártuk az első online napot. Igyekeztünk a legtöbb tanórát online módon megtartani, s megállapodtunk, hogy kevesebb önálló feladatot adunk. Ha voltak is problémák a kamerák bekapcsolásával, a késésekkel, a csetelésekkel, az biztos, hogy nagyon sokat fejlődött a digitális kompetenciátok. Ez az idén főleg az alsós tanulóknál volt látványos. Úgy mozogtak, beszélgettek a szünetekben az online térben, hogy szinte észre sem vették, hogy elkezdődött egy másik tanóra.

Az alsó tagozatos gyerekek április 19-től, a felsősök május 10-től kezdhették meg a személyes jelenléti tanulást.

Itt szeretném kifejezni hálámat minden Tanulónak, Szülőnek, Pedagógusnak, Testvérnek, esetleg Nagyszülőnek és Mindenkinek, aki bármilyen módon részt vett ebben az odaadó és áldozatos munkában! Köszönöm, hogy együttműködtek Velünk, mert csak így lehettünk sikeresek!

Milyen programjaink voltak ebben a tanévben?

Sajnos, mindent felülírt a járvány elleni védekezés. Programjainkat iparkodtunk elkülönülve, osztályszinten megtartani. Ezekről az eseményekről a honlapunkon, a Sombi-Suli Suliújságból és a Facebook oldalunkon is tájékozódhatnak.

Néhányat azért szeretnék felsorolni:

  • az 1. 2. és 7. osztályokban folytatódtak a pozitív gondolkodást fejlesztő boldogságórák.
  • Különböző témanapokon vehettek részt tanulóink: volt pingvin és sün nap, Márton nap, és alma hét is.
  • A tanév elején mind a nyolc osztály részt vett a Csodálatos világunk projektben, amelyről videófilm készült, s ezért iskolánk különdíjban részesült.
  • Szinte mindegyik osztály részese volt az idén is a Pénz7 és a Fenntarthatósági témahét programjának.
  • A fenntarthatóság jegyében megünnepeltük a Föld napját, a Víz világnapját, a Madarak és fák napját. A 7. osztályos tanulók rendszeresen gondozták iskolánk kis virágoskertjét, madáretetési program indult el, több tanuló segített az őszi lombgyűjtésben, az 1. osztályosok ismerkedtek a baromfiudvar lakóival, töklámpásokat készítettek, a 2. és 3. osztályosok a népi játék napját ünnepelték meg, a 4. osztályban Tök jó nap és ÖKO német óra volt, az állatok világnapjára rajzpályázatot hirdettünk, építettünk várakat újrahasznosítással, iskolánk udvarára ugróiskolát festettünk.
  • Beneveztünk az országosan meghirdetett Hulladékcsökkentési hét, Európai Diáksport Nap, Népi játék napja, a Népviselet napja elnevezésű rendezvényekre, részt vettünk „Családi egészség és sportnapon”, s a Mosolymanók is sok-sok ajándékot gyűjtöttek össze, hogy más gyerekeknek örömöt okozhassanak.
  • Lelki egészségünk táplálására is nagy gondot fordítottunk. Egymillió gyermek együtt imádkozta a rózsafűzért, s Roland bácsi is kiokosított bennünket az adventi ünnepkör és a karácsony jelentőségéről.
  • Decemberben a Mikulásfutás sem maradhatott el, majd két játékos délutánt szerveztünk a tanulóknak, Advent egy kicsit másképp címmel.
  • Ebben a tanévben egy új kezdeményezt is elindítottunk. A Magyar Parasport Nap jegyében megismerkedtünk Pásztory Dóra paralimpikonnal, aki csak nekünk tartott élménybeszámolót.
  • Községünk életét is igyekeztünk változatosabbá tenni amennyire a vírushelyzet ezt megengedte. Szerepeltünk az Idősek Napján, a Március 15-i ünnepségen. Részt vettünk a művelődési házban egy digitális élményközpont rendkívüli tanóráján.
  • Művészeti iskolánk növendékei és a zenetanárok segítségével online módon ünnepeltük meg az Ifjú Zenebarátok Világnapját. A karácsonyi hangversenyt is csak a falutévé adásában láthatták a község lakói.
  • Végzős tanulóink pályaválasztási osztályfőnöki órákon, önismereti tréningeken vehettek részt. Ezzel segítettük, hogy mindannyian a számukra leginkább megfelelő középfokú intézményben folytathassák tanulmányaikat.
  • Nagy örömünkre a tanév végi kirándulásokat már megtarthattuk. A gyerekek eljuthattak Eplénybe libegőzni, Pécsre a lézer show-ba, a fővárosunkba Budapestre, Magyaregregyre várnézőbe, Székelyszabarba a Natur Életmód Tanyára, a kisebbek pedig a Sombereki Horgásztónál tombolhatták ki a tanév fáradalmait.

Vegyük számba versenyeinket, eredményeinket!

  • Ebben a tanévben a legtöbb és legkiválóbb eredmény matematika területen született. Részt vettünk a Pécsi Janus Pannonius Gimnázium megyei matematikaversenyen, a Megyei Matematika Versenyen, a Bátaszéki Géza-Tusa matematika versenyen, a Zrínyi Ilona megyei matematika versenyen. Ezeken a versenyeken Skaliczki Benett 7. osztályos, Kempf Ármin és Kerner Ákos 8. osztályos tanulók remekeltek. Kerner Ákos a megyei matematika verseny döntőjén elért 3. helyezéséért, Szauer Ádámné a felkészítésért oklevélben és könyvjutalomban részesült.
  • Német nyelvi területen 3 csapatunk indult el a Verein für ungarndeutsche Kinder szervezet által meghirdetett versenyen. Ez a részvétel nem volt egyszerű, hiszen a csapatok havonta újabb és újabb, megpróbáltatásokkal teli feladatokat kaptak. Csapataink közül a 3. osztályos Hoffmann Bálint, Gayer Gergő és Gayer Gréta 3. helyezést értek el. A 4. osztályos csapat résztvevői Bényi Dávid, Kaitz Kamilla és Sziebert Szeverin voltak. Az 5. osztályosok közül Emmert Liána, Keresztes Marcell és Keresztes Lilla 4. helyet szereztek.
  • Informatika területen a Formáld a világot szabadfogású számítógép versenyen Kerner Ákos oktatófilmet készített.
  • A Kisfaludy Napok versenyei közül magyar szövegértés és olvasottsági versenyeken vettek részt a 7. és 8. osztályos tanulók. Ezeken a versenyeken a legjobb eredményt, azaz 3. helyezést Skaliczki Benett 7. osztályos tanuló érte el. Kerner Ákos és Dezső Nikoletta 8. osztályos tanulók is ügyesen versenyeztek.
  • Bendegúz levelező tanulmányi versenyen vettünk részt 6 különböző tantárgyból. Félévkor és év végén is arany, ezüst, illetve bronz minősítést kaptak diákjaink.
  • A Tudásbajnokság megyei és országos versenyén is ügyesek voltak tanulóink. A megyei verseny győztesei voltak: Fölker Lili, Skaliczki Benett Ádám és Kerner Ákos. Ők versenyezhettek az országos megmérettetésen. Fölker Lili 1. osztályos tanuló olvasás-szövegértésből 14., Skaliczki Benett Ádám biológiából 1. helyezést, Kerner Ákos matematikából 22. helyezést ért el. Skaliczki Benett egy Tudásbajnokság 2021-es feliratú serleget és sok-sok könyvet kapott ajándékul.
  • Olexa Kinga 6. osztályos tanuló táncversenyeken mérettette meg tudását, ahonnan minden alkalommal szép eredményekkel tért haza.
  • Kraft Edina 5. osztályos tanuló regionális szintű úszóversenyeken szerzett dicsőséget iskolánknak.
  • Tanulóink közül többen készítettek rajzokat a Magyar Népmese napjára, az Állatok Világnapjára.
  • Két 8. osztályos tanuló Kohl Betti és Reiter Kata a vendéglátós vetélkedőn képviselte iskolánkat.

Gratulálok minden versenyzőnek és felkészítő nevelőnek az elért eredményekért, a kitartó munkáért!

Köszönöm Nyúlné Stefán Mártának, hogy minden évben segíti tanulóink versenyzését a Bendegúz Tudásbajnokságon!

A tanév során közös összefogással dolgoztunk azon, hogy zökkenőmentesen tanulhassanak diákjaink a tanév minden napján. Tanulóink nevében is köszönetemet fejezem ki mindazoknak, akik segítségünkre voltak eredményeink elérésében: Gondolok itt a Szülőkre, a Szülői Közösségre, az aktív és a nyugdíjas Pedagógusokra, iskolatitkárunkra, rendszergazdánkra, takarítóinkra, a Napközi Otthonos Konyha dolgozóira.

Iskolánk csak úgy működhet eredményesen, ha belső támogatók mellett külső segítőink is vannak.

Fontos számunkra Somberek, Görcsönydoboka és Palotabozsok Önkormányzatainak erkölcsi támogatása, amely biztos bázist, támogató hátteret nyújt. Köszönöm Csoboth Tamás és Troszt József Polgármester Uraknak, volt jegyző asszonyunknak és jelenlegi jegyzőnknek hogy mindig fordulhattam Hozzájuk segítségért.

Köszönöm a Sombereki Német Önkormányzatnak, hogy a tanulóink új táncos ruhát és tableteket kaphattak.

Köszönöm a védőnőnek, az iskolaorvosnak, a sombereki művelődési ház és az iskolafogászat dolgozóinak, a Baranya Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Mohácsi Tagintézménye logopédusának, az utazó szurdopedagógusunknak, az óvodai-iskolai szociális tevékenységet végző szakembernek az áldozatos és kitartó munkáját.

Köszönöm buszvezetőinknek, hogy a gyerekeket mindig időben és épségben hazavitték.

Köszönet fenntartónknak, a Mohácsi Tankerületi Központnak, vezetőjének Käszné Lebő Zsuzsannának és munkatársainak a szakmai segítségért, a pályázatokba történő bevonásért, tanulóink számára biztosított lehetőségekért, karbantartási munkálatok megoldásáért, tárgyi eszközeink bővüléséért és az anyagi támogatásáért.

Kedves Tanulók!

Lássuk, hogyan teljesítettünk az idén!

Az iskola tanulóinak magatartási átlaga: 4,44

Az iskola tanulóinak szorgalmi átlaga: 4,34

Az iskola tanulóinak tanulmányi átlaga: 4,36 

És most lássuk, kik teljesítettek az idén kiemelkedően! A kitűnő és jeles tanulók, valamint a nevelőtestületi dicséretben részesülők, hagyományainkhoz hűen az idén is kiállhatnak az iskolaközösség elé. 

Nézzük először a

 

Kitűnő tanulókat: 27 fő

1. osztályban: Kiemelkedően teljesítő tanulók

Fölker Lili nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Hock Léna nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Koósz András nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Liszátz Zsófia nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Móczó Emmaróza nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

1. osztályban:    Kiemelkedően teljesítő tanulók

Imre Liliána nevelőtestületi dicséretben is részesült 9D

Szabó Zita nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Illés Zoé nevelőtestületi dicséretben is részesült 5D

Ritzl Róbert nevelőtestületi dicséretben is részesült 5D

1. osztályban:    Kitűnő tanulók

Drobni Dalma 4D

Gayer Gergő nevelőtestületi dicséretben is részesült 7D

Gayer Gréta nevelőtestületi dicséretben is részesült 10D

Hoffmann Bálint nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Kovács Johanna nevelőtestületi dicséretben is részesült 9D

Makarov Maxim (magatartás négyes)

Pál Alíz 4D 

4. osztályban: Kitűnő tanulók

Lamberti Krisztián nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Sziebert Szeverin nevelőtestületi dicséretben is részesült 5D

5. osztályban: Kitűnő tanulók

Csike Milda nevelőtestületi dicséretben is részesült 7D

Emmert Liána 2D

Keresztes Lilla nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Keresztes Marcell nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

6. osztályban: Kitűnő tanulók

Bacher Magda nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

Bacher Lukács 2D

Breitenbach-Dávid Hanna nevelőtestületi dicséretben is részesült 7D

Szabó Kata nevelőtestületi dicséretben is részesült 7D

7. osztályban: Kitűnő tanulók

Skaliczki Benett Ádám nevelőtestületi dicséretben is részesült 12D

 

A kitűnő tanulók a Fővárosi Nagycirkusz jóvoltából ingyenes cirkuszjegyet kapnak jutalmul.

 

Jeles tanulók: 19 fő

 

Jeles tanulók /Magatartás és szorgalom kivételével maximum 3 db négyesük lehetséges//

 1. osztályban: Illés Auróra 1 négyes

 2. osztályban: Illés Nelli 1 négyes, nevelőtestületi dicséretben is részesült 6D

                        Mutschler Adél 1 négyes, 3D

                        Károly Linett 1 négyes, 1 D

                        Réder Izabella 2 négyes

 3. osztályban: Farkas Andor Ádám 3 négyes

                        Molnár Botond 2 négyes

                       

 4. osztályban: Kaitz Kamilla 2 négyes, nevelőtestületi dicséretben is részesült 7D

                        Kovács Dorka 2 négyes, 3D

                        Skruth Amanda 2 négyes, 3D

                        Vörös-Bene Dea3 négyes, 4D

 5. osztályban: Csonka Kristóf 2 négyes, 1D

                        Kraft Ábel 3 négyes 5D

                        Kraft Edina 2 négyes, 4D

                        Molnár Levente 2 négyes, 1D

 6. osztályban: Bacher Anna 3 négyes, 1D

                        Gömzsik Csenge 2 négyes, 2D

Ravasz Jázmin Kinga  3 négyes, 1D

 8. osztályban: Kerner Ákos nevelőtestületi dicséretben is részesült 8D

 

 

Kedves Megjelentek!

Ez a tanév azért is különleges, mert három olyan pedagógust köszönthetek, akik sokat tettek a sombereki iskoláért, a tanulókért. Hoffmann Ádámné, Anikó, Neumeiszter Hilda, Hilda és Szauer Ádámné, Anna tanár nénik 40 év kitartó munka után befejezik a tanítást és hamarosan nyugdíjasok lesznek.

Most Hozzájuk szólnék néhány szót!

 

Kedves Anikó!

A Sombereki Óvoda munkatársaként eltöltött néhány év után 1986. augusztus 15-én kezdtél el dolgozni a Sombereki Általános Iskolában, ahol végig kitartóan nevelted és tanítottad a település kisgyermekeit. Az évek során dolgoztál rajvezetőként, könyvtárosként, napközis nevelőként, táncszakkör- és kézműves szakkör-vezetőként.

Tanítóként és osztályfőnökként is lelkiismeretes és következetes voltál. A tanulókhoz megértően fordultál, szorgalomra és kitartásra nevelted őket. Mindig nyugodtan, megfontoltan oldottad meg a felmerülő problémákat. Nagyon sok kisdiákot tanítottál meg írni, olvasni, számolni, sokaknak gazdagítottad a tudását. Sok iskolát érintő program szervezésében és megvalósításában vettél részt.

Kedves Hilda!

Első diplomád megszerzése után, 1981. augusztus 16-án a Palotabozsoki Általános Iskolában kezdtél el dolgozni, ahol főként matematikát, kémiát, rajzot tanítottál.

Több évtizeden keresztül voltál osztályfőnök is. A tanulóknak sok maradandó élményt nyújtottál, hiszen rendszeresen elvitted őket tanulmányi kirándulásokra.

A 2014-ben, amikor a palotabozsoki iskola bezárta kapuit a Sombereki Általános Iskola, pedagógusa lettél.

A hosszú évek alatt sok osztályt és tanulót ismertettél meg a festés, a rajzolás és a barkácsolás alapjaival, s gazdagítottad a gyerekek alapműveltségét. Kreativitást igénylő versenyek támogató pedagógusaként is ott álltál tanítványaid mellett.

Szívesen vettél részt rendezvények szervezésében, faliújságok és dekorációk készítésében valamint napközis táborok lebonyolításában is.

Kedves Anna!

A Véméndi Általános Iskolában eltöltött rövid időszak után, 1982. szeptember 1-jén a Sombereki Iskola tanára lettél. A hosszú évek során dolgoztál napközis nevelőként, matematika-, kémia-, informatika tanárként. A diákönkormányzat, a szülői szervezet kapcsolattartó nevelője, a SOMBI-SULI Suliújság szerkesztője voltál. Osztályfőnökként is lelkiismeretesen és következetesen egyengetted a tanulók útját.

2020. január 1-jén iskolánk igazgató helyettese lettél. Nagy lelkesedéssel, tenni akarással, segítetted az iskola igazgatóinak és a nevelőtestület munkáját. A különböző projektek, pályázatok sikeres lebonyolításában, iskolai programok szervezésében kulcsszerepet játszottál. A Határtalanul kirándulások megszervezését is szívügyednek tekintetted. Fő szervezője voltál az iskola múltját bemutató kiállításoknak.

Önkormányzati képviselőként is az iskola, a gyerekek és a kollégák érdekeit képviselted.

Ezennel szeretnénk mindhármotoknak köszönetet mondani az elmúlt 40 évért. Nyugdíjas éveitekhez szeretnénk Nektek jó egészséget és sok boldogságot kívánni! Reméljük, hogy gyakran látogattok vissza hozzánk!

Kérek egy nagy tapsot a tanár néniknek!

Bizonyára már Mindannyian hallottátok, hogy a következő tanévben nem folytatom tovább az intézményvezetési feladatokat. Köszönöm és hálás vagyok Mindenkinek, aki támogatta a munkámat. Kérlek Benneteket, hogy a következő iskolavezetést is hasonlóképpen támogassátok!

Kedves Gyerekek!

Kívánom, hogy tartalmasan, vidám hangulatban teljék nyári szünet, vigyázzatok magatokra, egymásra, hogy szeptemberben mindannyian együtt köszönthessük az új tanévet!

Ezekkel a gondolatokkal a 2020-2021-es tanévet lezárom.

 

Kedves Klári!

Tőled nem búcsúzni szeretnénk, hiszen itt maradsz közöttünk és továbbra is velünk fogsz dolgozni. Viszont befejezed munkádat iskolánk igazgatójaként. A tantestület és a gyerekek nevében szeretnénk Neked megköszönni az elmúlt három év munkáját.

Ez idő alatt is nagyon jó kezekben volt az iskola. Amikor átvetted az igazgatói teendőket, éppen az épület felújítása volt soron. Ez rengeteg energiát és nagy átszervezéseket jelentett, hiszen közben zajlott a tanítás. Akkoriban vezette be az Oktatási Hivatal a Kréta rendszert, ami minden pedagógusnak és igazgatónak új volt. De a segítségeddel ezt is megtanultuk használni.

A Te nevedhez fűződik az, hogy iskolánk Tehetségpont lett, elnyertük a Boldog iskola címet és megkaptuk az Ökoiskola elismerést is.

A Te idődben telt meg iskolánk honlapja élettel. Különösen fontosnak tartottad, hogy minden eseményről és az iskolánkat érintő dolgokról bárki tájékozódni tudjon. Szerintem nyugodt szívvel kimondhatjuk, hogy ennyire részletes és naprakész honlapja nemigen van más iskoláknak. A Sombi-suli újság elindítását is Te találtad ki, aminek köszönhetően minden hónap eseményei és tanulóink sikerei összegyűjtve megtalálhatók.

Mindig is fontosnak tartottad a hagyományápolást. A Német sarok létrehozása a Te ötleted volt. Új kezdeményezéseid voltak, szerveztél elektronikai hulladékgyűjtést, rend lett az iskola padlásán. Igyekeztél széppé varázsolni az iskola belső terét is. Neked köszönhetően sok új pad és sok új szekrény került az osztálytermekbe, az ablakokra pedig új függönyök és sötétítők.

Nagyszabású iskolai műsorokat szerveztél kollégáiddal közösen, ahol valamennyi diák részt vett és tehetségével gazdagította a műsorokat. Ezek közé tartozik a többször is megrendezett „Bemutatkozik az iskola”, az „Ifjú Zenebarátok Világnapja” valamint a 40 éves iskola jubileumi műsora.

Te voltál az első olyan sombereki igazgató, akinek a tantermen kívüli digitális munkarenddel is meg kellett birkóznia. De ez is sikerült.

Biztosan több dolog kimaradt a felsorolásból, de mindebből is jól látszik, hogy mennyi minden történt három év alatt. Mindig is szívügyednek tartottad a sombereki iskolát. Szívvel – lélekkel fáradoztál azon, hogy jól érezzék magukat az iskolájukban a gyerekek és sok élményben, eseményben legyen részük.

Köszönetünkként fogadd sok szeretettel tőlünk a virágot.

>>>KÉPEK<<<