Fontos feladatunk, hogy a diákoknak megmutassuk, hogy a fogyatékkal élő emberek mindennapjai milyen nehézségeket rejtenek, milyen akadályokat kell leküzdeniük, mekkora elszántság, céltudatosság és akaraterő szükséges a hétköznapi életükhöz, és a sporttevékenységükhöz egyaránt. Lélekmozgató programunknak célja, hogy a különböző feladatok, előadások, kisfilmek, sportprogramok, beszélgetések gondolatébresztőként szolgáljanak mindannyiunk számára.
Osztályunkban különböző tantárgyak bevonásával közelítettük meg a témát. Számítástechnika órán a gyerekek kutató munkát végeztek a szomszédos település kétszeres paralimpiai bajnokával, Pásztory Dórával kapcsolatban, majd prezentációt készítettek életpályáról. Énekórán Andrea Bocelli látássérült olasz tenoristáról szóló „Csend zenéje” életrajzi filmen keresztül ismerkedhettek meg a diákok az énekes életével, pályafutásával, hallgathatták dalait.
„Megküzdési stratégiák” a februári hónap Boldogságóra témája, így osztályfőnöki órán a gyerekekkel arról beszélgettünk, hogy természetes dolog, ha az ember élete során problémákkal szembesül. A fontos az, hogy vegyük észre ha baj van, nézzünk szembe a nehézségekkel. Ha pedig úgy érezzük, hogy nem tudunk megbirkózni a problémával, bátran kérjünk segítséget.
Egy tablót is készítettünk arról, hogy milyen problémamegoldó módszerekhez folyamodnak az osztály tanulói, illetve milyen megküzdési stratégiákat javasolnak egymásnak.
A parasport napjához csatlakozva, a témát más szemszögből is körbejártuk. Megnéztük a „Lecsó” című kisfilmet, amely egy kerekesszékbe kényszerülő fiatal sportolóról szól, s amely a fogyatékkal élők mindennapi nehézségeit mutatja be. A gyerekek néma csendben nézték a történetet, majd őszintén beszéltek a történettel kapcsolatos érzéseikről, felmerülő gondolataikról.
Testnevelés órákon elméleti, majd gyakorlati feladatok során ismerkedhettek meg a tanulók a látás-és mozgássérültek világával. Először egy videós prezentációs összeállítást néztünk meg, amelyben a parasport mozgalom múltjáról, jelenéről és a parasportoló példaképekről mesélt Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, majd Boronkay Péter kétszeres világ-és háromszoros Európa-bajnok paratriatlonista mesélte el történetét, sportélményeit, motivációját, kapcsolódását a parasporthoz.
A tornateremben bizalomépítő társas feladatok után az ülőröplabda, a csörgőlabda sportágakkal ismerkedtek meg a tanulók, majd egy kerekesszékes kosárlabda mérkőzés rövid összefoglalóját nézték meg a gyerekek. Ezt követően, széken ülve próbálhattak kosárra dobni.
Legnehezebb feladatnak a csörgő labda bizonyult. A tanulók egy része motivált volt, mert kihívásnak érezték, hogy bekötött szemmel, más érzékszervekre hagyatkozva kell megoldani a feladatot, de voltak, akiket félelemmel töltött el a bizonytalanság érzése.
A Lélekmozgató programok sokféle gondolatot ébresztettek a diákokban. Közelebb segítette őket ahhoz, hogy megértsék, mennyire fontos a nehézségekkel küzdő, fogyatékkal élő társaink elfogadása, megbecsülése, segítése.
Lichtmeszné Solt Erika
osztályfőnök
>>>KÉPEK<<<