OKTÓBER ELSEJE az a nap, amikor a világon mindenütt a ZENÉT ÜNNEPLIK!
Az UNESCO Nemzetközi Tanácsa Yehudi Menuhin kezdeményezésre 1975-ben emelte, október 1-jét, A ZENE VILÁGNAPJA rangjára. Ez a nap a zeneművészet legnagyobb alakjaira emlékeztet. Segíti a különböző kultúrák zenéinek jobb megismerését. A zene körülölel bennünket! Zenéje van a természetnek! A szél zúgásának, az eső kopogásának, a madarak szárnysuhogásának, az állatok hangjának. De zenéje van a tárgyaknak is! Akár a vonat zakatolásának, az edények csörömpölésének, az ajtó nyikorgásának, vagy a poharak „csengésének.” De még a telefonunk billentyűzete is ad olyan hangokat, amit zenének nevezhetünk.
Tehát megállapíthatjuk, hogy az egész életünket átszövi a zene, a bölcsőtől a sírig. A zene az ember legősibb kifejezési formája, eszköze, amely ősibb, mint a nyelv. Még írni se tudott az emberiség, amikor a hang és a szó már a hatalmába kerítette. Az ősember is zenélt a maga módján. A zene első megnyilvánulása az ember életében a nevetés és a sírás, majd különböző eszközöket használt a ritmus kifejezésére. Később már nemcsak a ritmushangszerek voltak jelen, hanem sípok és kezdetleges furulyák is. Így kezdődött a zene és a hangszerek fejlődése, ami napjainkig tart.
Kedves Gyerekek!
Nagyon örültem két hete, amikor Nagy Csaba tárogatóművész, a Rákóczi Tárogató Egyesület alapító elnöke telefonon hívott fel, hogy szeretne Sombereken egy kis bemutatót nyújtani Nektek, gyerekeknek, a Zene Világnapja alkalmából. Nagy Csaba tárogatóművész, a magyar zenei kultúra ápolása terén kifejtett munkájáért, a hungarikumnak számító tárogató hazai és nemzetközi népszerűsítéséért a köztársasági elnök javaslatára a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta meg.
Nagy Csaba célja, hogy különleges magyar-, történelem- és énekórát tartson a magyar gyerekeknek. Az előadás alatt tanulók megismerkedhetnek a kuruc kor zenéjével, történelmi hátterével, a tárogató eredeti feladatával -mint a kuruc kori csaták jelzőeszközével -, és II. Rákóczi Ferenc történelmi jelentőségével.
"A zene az életnek olyan szükséglete, mint a levegő.
Sokan csak akkor veszik észre, ha már nagyon hiányzik."
Kodály Zoltán
Sokan csak akkor veszik észre, ha már nagyon hiányzik."
Kodály Zoltán
Kohlné Engert Klára igazgató